Ayak rahatsızlıkları ve tedavisi denilince; ayak ağrısı, şişme, topuk dikeni, nasır, mantar enfeksiyonu, ayak koku ve çeşitli yaralanmalar akla gelir. Ve tüm bu rahatsızlıkların tedavisi mevcuttur. Tedavi edebilmek için öncelikle bu rahatsızlıkları biraz tanımamız gerekiyor. Sorunu teşhis etmek, onu tedavi etmek için atılacak en önemli adımdır.

Ayaklardaki ağrılar, ayakta meydana gelen çeşitli rahatsızlıkların bir sonucu olarak ortaya çıkabilen bir ayak rahatsızlığıdır. O zaman sormamız gereken soru; “Neden ayağım ağrıyor?” sorusudur. Bu soruya verilecek cevap bizi esas nedenlere götürecektir. Mesela fazla kilolarımız nedeniyle de ayaklarımız ağrıyabilmektedir. Ayak burkulması sebebiyle de ayağımız ağrır. Tabii ki kök nedeni bulursak ayak tedavisine de sağlıklı karar verebiliriz.

Ayak Rahatsızlıkları
Ayak Rahatsızlıkları

Hangi durumlarda ayak rahatsızlıkları ele alınır?

  1. Ayakta şişme: Ayak ağrısında olduğu gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilen bir ayak rahatsızlığıdır. Genellikle ayağın altındaki ya da üstündeki dokularda sıvı birikmesi nedeniyle ortaya çıkar. Bazen ağrıya neden olabildiği gibi ağrısız da olur. Bu durumda ayak tedavisi şişmenin geçici veya sürekli olmasına göre yapılacaktır. Sürekli yani kronik ayak şişmeleri önemsenmesi gereken bir ayak rahatsızlığıdır.
  2. Topuk dikeni: Ayaklarımızın tabanında bulunan plantarfasianın aşırı gerilmesi sonucu ortaya çıkan bir ayak rahatsızlığıdır. Topuk dikeni, topuğun altındaki kemikte kemik çıkıntısına neden olan kronik bir inflamatuar durumdur. Genellikle sabahları ilk adım atıldığında veya uzun süre ayakta kaldığında ağrıya neden olabilmektedir. Ağrı, genellikle topuk bölgesinde yoğunlaşır ve yürüme veya ayakta durmayı zorlaştırır.
  3. Ayak nasırı: Aşırı sürtünme veya basınç sonucu cildin kalınlaşması ve sertleşmesiyle oluşan bir ayak rahatsızlığıdır. Nasır genellikle ayak parmaklarının üzerinde veya topukta oluşur. Ayak nasırı, genellikle ağrıya ve rahatsızlığa neden olur. Bu durum yürümeyi veya ayakkabı giymeyi zorlaştırır. Bazı durumlarda da enfeksiyonlara da neden olabilmektedir.
  4. Ayak mantarı: Ayaklarda oluşan mantar kaşıntı, kızarıklık, pullanma ve kabarcıklarla kendini gösteren bir enfeksiyondur ve ayak rahatsızlığına neden olur. Bu enfeksiyon, genellikle sıcak ve nemli ortamlarda gelişen mantarların neden olduğu bir cilt rahatsızlığıdır. Özellikle spor salonları, yüzme havuzları, hamamlar ve ortak duş alanları gibi nemli yerlerde Ayak mantarı bariz bir risk kaynağıdır. Bununla birlikte, bulaşıcıdır ve enfekte bir kişi ile temas ederek veya ortak kullanım alanlarından dolayı kolayca yayılabilmektedir.

Ayak rahatsızlıkları ve bir diğer etken

Tüm bu etkenlerin yanı sıra terleme sonucu ayakta oluşan bakteri ve mantarların neden olduğu bir ayak kokusu durumu da vardır. Ayaklardaki kokunun nedeni, ter bezleri tarafından salgılanan terin bakteriler ve mantarlar tarafından ayrıştırılmasıdır. Bu ayrıştırma işlemi sonucunda oluşan kimyasallar ayakta kötü bir koku oluşmasına neden olur. Belki de ayak rahatsızlıkları içerisinde en kötüsü ayak kokusudur. Sadece bireyi değil, aynı zamanda çevreyi de rahatsız eden sosyal bir sorundur.

Tüm bu ayak rahatsızlıklarının tedavisi elbette vardır. Öncelikle tedavi, sorun ortaya çıktıktan sonra uygulanan bir işlemdir. Biz daha ziyade önleyici bir yaklaşımı benimsemeliyiz. Peki bunu nasıl sağlayacağız? Tabii ki ayaklarımıza kaliteli bir bakım sağlayarak tüm bu rahatsızlıkları engelleyebiliriz. Önlemek ödemekten daha ucuz ve insancıldır.

Nasıl tedavi edilir?

Yukarıda da gördüğümüz gibi ayak sağlığı için temel nedenler bulunmaktadır. Rahatsızlık çıktıktan sonra bu temel nedene göre doktor kontrolünde çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Ancak, ayak bakımını, her birey tarafından kendi iradesiyle ve disipliniyle gerçekleştirir. Böylece ayak sağlımıza kavuşmanın yollarını da buluruz.

Örneğin, ayaklarınızı dinlendirmek, buz kompresi uygulamak, ayak egzersizleri yapmak ve ayakkabılarınızı değiştirmek geçici fayda sağlar. Ancak, düzenli aralıklarla yapacağınız ayak bakımı kendinize yapacağınız en güzel iyiliktir. Pediaterapi ayak bakım ürünü ve kişisel bakım disiplininiz sayesinde daha hastalıklar oluşmadan ve oluşmamak üzere engelleyebilirsiniz.

Benzer Gönderiler