Bu yazımızda refleksoloji ve pediaterapi ilişkisini ele alacağız. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere Pediaterapi, içinde piramit ürünlerini de kapsayan bir yöntemdir. O zaman öncelikle refleksolojiyi inceleyelim. Sonrasında refleksoloji ve pediaterapi arasındaki bağlantıyı ortaya kayalım.

Refleksoloji; ayaklar, eller ve kulaklar gibi bedenin belirli bölgelerindeki refleks noktalarına uygulanan basınçlı masaj teknikleri kullanarak bedenin iyileşmesini teşvik etmeyi amaçlayan bir alternatif tıp yöntemidir. Teoriye göre refleksoloji uygulamaları stresi azaltır ve bedenin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bölgesel bir terapidir.

Refleksoloji ve Pediaterapi
Refleksoloji ve Pediaterapi

Refleksoloji Nedir?

Bu yönteme göre her bir refleks noktası, belirli bir organ, bez veya beden sistemi ile bağlantılıdır. Bu noktalara uygulanan basınç, ilgili organ veya sistem üzerinde bir etki yaratır. Refleksoloji uygulayıcısı, bu noktaları uyarmak için ellerini, parmaklarını veya özel aletlerini kullanır. Akupunkturla karıştırmamak gerekir. Akupunktur yönteminde beden üzerindeki tüm noktalar kullanılır. Ayrıca refleksoloji bir masaj şekli değildir.

Refleksoloji, bir çok sağlık sorununun tedavisinde tamamlayıcı bir metoddur. Bu sorunlar arasında baş ağrısı, migren, sinüzit, sindirim sorunları, uyku bozuklukları, stres, kaygı, depresyon, ağrı ve romatizma gibi sorunlar yer alır.

Refleksolojinin yararları arasında kas gerginliğini azaltma, kan dolaşımını artırma, bağışıklık sistemini güçlendirme, stresi azaltma, uyku kalitesini artırma, ağrıları azaltma, bedendeki toksinlerin atılmasına yardımcı olma ve genel olarak rahatlama sağlama sayılabilir.

Refleksoloji ve Pediaterapi İlişkisi

Refleksoloji daha az stresli, daha rahat veya daha enerjik hissetmenize yardımcı olur. Pediaterapi de stresle mücadele eden ve konforu öne çıkaran bir yöntemdir.

Refleksolojinin uygulama alanlarından biri de ayaklarımızda bulunan refleks noktalarıdır. Pediaterapi de piramit ürünleriyle ayaktan hidroterapiyle uygulanan bir metoddur. Bu uygulama ayak sağlığı ile birlikte beden sağlığına da olumlu etki sağlar.

Herkesin stresle başa çıkma yöntemleri farklıdır. Kendinize en iyi gelen yöntemleri bulmak için birkaç farklı stratejiyi deneyebilirsiniz. Refleksolojinin bir uzman vasıtasıyla uyarma şeklinde olduğunu söylemiştik. Pediaterapide ise bir uzman, yani gerçek bir kişi yoktur. Sadece sıcak su dolu bir kap ve Pediaterapi piramidi vardır. Bunun yanında kutunun altındaki karekodu okutarak ulaşabileceğiniz müzik terapiyi de es geçmemek gerekiyor.

Sıcak suyun içinde fokur fokur fokurdayan Pediaterapi piramidinden yayılan bitkisel şifalı yağlar. Ayrıca kaptaki suyun termal özelliği ve baskı kuvveti. Ayak tabanınızda bulunan refleks noktalarınıza baskılamaları hissedeceksiniz. Sanki bir refleksoloji uzmanının elleri ayağınızda geziniyormuş hissini yakalayacaksınız.

Stres ve Pediaterapi ilişkisiyle, refleksoloji ve pediaterapi korelasyonu aslında oldukça benzer kavramlardır. Stresle başa çıkmaya çalışırken birkaç farklı yöntemi deneyebileceğinizden bahsetmiştik. Pediaterapiyle bahse konu yöntemlerin birçoğunu aynı anda yakalayacaksınız.

O zaman ne yapıyoruz? Mağazadan kendi zevkimize uygun bir pediaterapiyi seçiyoruz ve sağlıklı bir hayata merhaba diyoruz.

Benzer Gönderiler