Yalın ayak bakımı esasen çok ciddiyetle yaklaşılacak bir konudur. Ayak Hastalıkları Uzmanlarına göre evde tüm gün çıplak ayakla dolaşmak risklidir. Özellikle koronavirüs salgını döneminde evinden çıkamayan insanların böyle bir alışkanlık kazandığı görüldü. Çok rahat ve konforlu görünse de bu durum, bazı tehlikelerin habercisidir.

Özellikle uzun süre çıplak ayakla veya terlikle yürümek birtakım rahatsızlıkları da beraberinde getiriyor. Aynı durum sadece çorap giyenler içinde geçerlidir. Ayrıca sadece yürümekle değil çeşitli postürlerde uzun süre yalın ayak veya sadece çorapla durmakta aynı sorunlara yol açıyor. Nedir bu sorunlar?

Yalın Ayak Bakımı
Yalın Ayak Bakımı

Evde yalın ayak ile gezme sonucu oluşan hastalıklar

Genelde yaptığımız ve doğru bildiğimiz yanlışların başında evde yalın ayakla dolaşmanın zararlarını sıralayalım;

  1. Plantar fasiit; Türkçesi topuk dikeni. Evet yanlış duymadınız bildiğimiz “topuk dikeni hastalığı. Bloğumuzu takip ediyorsanız topuk dikeni konusunda detaylı bir yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Topuk dikeni, ayağın alt kısmında bulunan ve bir doku bandı olan plantar fasyanın aşırı yüklenmesi veya aşırı gerilmesi durumunda ortaya çıkar.
  2. Tendinit; Bu hastalık ayak kaslarını kemiğe bağlayan kalın lifli kordlar olan tendonun iltihaplanmasıdır. Ayrıca aynı bölgelerde oluşan tahrişlere de tendinit denir. Tendinit eklemin hemen dışında ağrıya neden olur.
  3. Burkulma; Ayak bileği eklem bölgesine binen baskı ile burkulma oluşur. Bu alanda zamanla deformasyon oluşur. Liflerde oluşan bu deformasyona ayak bileği burkulması adı verilir
  4. Stres Kırığı; Yine bu konuda detaylı bir yazımızı bloğumuzda bulabilirsiniz. Bu yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Stres kırığı, genellikle tekrarlayan stres veya aşırı yüklenme sonucu kemikte oluşan küçük çatlak veya kırıkları ifade eder.

Bu rahatsızlıkları önlemek için uzmanlar, evde tercihen daha kalın tabanlı ve biraz yastıklı, destekleyici bir terlik giymenizi öneriyor. Biz ise pediaterapi yöntemiyle çıplak ayak konforundan vazgeçmeyin diyoruz. Bırakın ayaklarınız pediaterapi ile özgür olsun. Pediaterapi ve yalın ayak ilişkisi işte burada yatıyor. Şimdi bu ilişkiyi açıklayalım.

Yalın ayak bakımı ve Pediaterapi

Ayak hastalıkları uzmanlarına göre, evde yalın ayakla gezmek veya sadece çorap giymenin bazı sağlık ve sağlıklı yaşam sorunlarını da beraberinde getireceğini söylemiştik. Pediaterapi piramitlerini kullanarak bu konfordan vazgeçmenize gerek kalmayacak. Çünkü sağlıklı bir ayağı özgürlüğünden mahrum bırakmanıza gerek yoktur. İşte Pediaterapi etkisinin sağladığı avantajlardan ve sağlığınıza kattığı rahatlıktan bahsettiğimiz yazımız “sağlıklı ayak ve pediaterapi” burada duruyor. Özellikle bu yazıyı incelediğiniz zaman göreceksiniz ki; sağlıklı ve güçlü ayaklara Pediaterapi bakımıyla sahip olunacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz rahatsızlıkların gelişmesini önlemek için spa merkezlerinde Pediaterapi uygulaması yaygınlaşmaya başladı bile. Spa merkezi ve pediaterapi, artık güncellenmiş sudan gelen sağlık kültürünün yeni sürümüdür. Bu gerçeği işi bilenler gördükçe ve yaşadıkça kabul ediyorlar. Spa merkezlerinde ayak bakım hizmeti alan kişiler veya almayanlar Pediaterapi öz bakımını evlerinde de uygulayabilirler. Şöyle ki;

  1. Pediaterapiyi kutusunu elinize aldınız. kutunun üzerindeki karekodu akıllı cihazınızdan okutunca Uzman Eczacı Öznur YENİEL’İN sesinden muhteşem bir sesli meditasyon terapisi başlıyor.
  2. Ayaklarınızı sıcak su dolu bir kaba daldırıp, Pediaterapi piramidini kutunun içindeki çiçeklerle bu suyun içine bırakıyorsunuz. Tam bir görsel şölen. Pediaterapi suyun içinde kabarcıklar çıkararak, içeriğindeki bitkisel yağları ayaklarınızla buluşturuyor.
  3. Yaklaşık 15 ila 20 dakika boyunca bu meditasyon eşliğinde kendinizden geçiyorsunuz. Ne dert kalıyor ne de tasa. Bitkisel yağlar ayaklarınızdan emilirken aynı zamanda zararlı maddelerin atılımını da sağlıyor.

Böylelikle ayaklarınızı daha sağlıklı ve güçlü hale getirmiş olacaksınız. Bunun sonucunda da evinizde yalın ayak gezmenizde herhangi bir sakınca olmayacak. Pediaterapi demek sağlıklı ve özgür ayaklar demektir. Her insanın yapısına göre değişmekle birlikte, biz her gün bir adet Pediaterapi piramidiyle ayak bakımınızı yapmanızı tavsiye ediyoruz. Pediaterapi piramitlerimize mağazamızdan ulaşabilirsiniz.

Pediaterapinin bedensel ve ruhsal bir bakım ürünü ve hatta yöntemi olduğunu unutmayınız. Sağlıkla kalın.

Benzer Gönderiler